Xbox Series X, tek başına PlayStation’ı satışlarda geçti

Bütün alanlarda birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışan konsol büyükleri, gerek içerik gerekse satılma konusunda yarışmaya ve işleri kızıştırmaya devam ediyor. Dünya genelinde satışlar sürekli olarak güncellenirken bölgesel satışlarda hakimiyet bazı noktalarda el değiştirmeye başladı.

 

Xbox’ın satışları PlayStation’ı geçti

Microsoft Xbox Series X Oyun Konsolu Siyah 1 TB ( Microsoft FiyatıSONY PlayStation 5 Konsol : Amazon.com.tr: Video Oyunu ve Konsol

Asya bölgesinde bir türlü istediği satılma rakamlarına ulaşamayan Xbox, sonunda bu kötü kaderini kırmışa benziyor. Karşısındaki rakiplerin Asya kökenli olmaları Xbox’ı bu bölgeden uzak tutuyordu sürekli. Ama son dönemde artan satılmalar ile bölgede hakimiyet için gelişme kaydediyorlar.

Bu hakimiyetin yön değiştirmesinde çok çeşitli etmenler gösterilse de en çok dikkat çekenler, rakiplerinin bazı noktalarda tedarik sorunu yaşıyor olması ve tabi ki Game Pass faktörü. Game Pass, hem çok uygun hem de bünyesinde çok fazla güncel oyunu barındırıyor olması çoğu kullanıcının Xbox Series tercih etmesinin sebeplerinden biri.

Microsoft’un geçtiğimiz aylarda Activision Blizzard’ı satın almasının ardından konsol savaşları çok başka bir boyuta ulaştı. Çünkü bu satın alımdan sonra Blizzard’ın Game Pass’e geçeceği ve artık Call of Duty serisinin PlayStation’larda oynanamayacağı söylentisi bile Blizzard hayranlarının bir anda yön değiştirmesine neden olmuştu.

Famitsu’nun paylaştığı satılma verilerine göre Xbox Series S, geçtiğimiz hafta hafta Japonya’da PS5’i geride bıraktı. Üstelik aradaki fark az bir şey  değil neredeyse üçe katlanmış durumda. Xbox Series S tek başına 6.120, PS5 ve PS5 dijital sürümü 2.693 adet sattı. Belirli dönemlerde Xbox satışlarda öne geçmiş olsada 8 yılın ardından ilk defa böylesine büyük bir satış farkı ile boy gösterdi. Xbox Series konsolların performans dostu olması bazı noktalarda tedarik sorunu yaşayan rakibine ciddi fark atmasına neden oldu diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir