Valorant eDPI Nedir & Nasıl Hesaplanır? 2022 En iyi Rehber

Valorant oynayan birçok kişi ünlü profesyonel oyuncuların ayarlarına göz atarken şöyle bir ayar görüyor: eDPI. Bir sürü kişi eDPI’ın ne demek olduğunu bilse de bazı oyuncular hala bilmiyor. Peki ya Valorant eDPI nedir? Valorant eDPI nasıl hesaplanır? Cevabını bu yazımızda öğreneceksiniz.

 

Valorant eDPI Nedir?

Birçok oyuncunun (Ben dahil) her şeyi diğer kişilerle karşılaştırmayı seviyor. Buna donanım, bilgisayar ve ayarlar. Ancak, yukarıda tartıştığımız gibi, DPI ve hassasiyet karşılaştırırken bazen kafalar karışabiliyor. Örneğin biri 1600 DPI 0.2 hassasiyet kullanıyor ve bizde 800 DPI 0.5 hassasiyet kullanıyoruz. Bu ayarları kendimizle nasıl karşılaştırabiliriz? Bunun için bunu kullanıyoruz. eDPI. eDPI, DPI ve hassasiyete dayalı gerçek bir fare hassasiyeti tanımlar. Bu sayede başka DPI kullanan oyuncuyla kendi fare ayarlarımızı karşılaştırabiliriz.

Valorant eDPI Nasıl Hesaplanır?

Valorant eDPI hesaplamak için çok kolay bir formülümüz var. Bu formül ise:

Hassasiyet * DPI

Ve bu kolay çarpma işlemiyle birlikte eDPI ayarımızı bulmuş bulunuyoruz. Peki ya ideal Valorant eDPI ayarı ne?

 

Valorant En İdeal eDPI Ayarı

Valorant’ta en ideal eDPI sayısı ise 280‘dir. Eğer eDPI’nızı hesapladıysanız eDPI’nızın bu civarlarda olması gerek. 300 olabilir, 200 olabilir fakat 500, 130 gibi çok yüksek veya düşük bir sayı olmamalıdır. Fakat yine çok düşük bir eDPI’nız varsa ve bunla oynamaya alışıksanız bunu değiştirmek istemeyebilirsiniz. Fakat önerimiz, eDPI’nız çok düşükse yavaş yavaş azaltmaya, eğer eDPI’nız çok yüksekse yavaş yavaş azaltmak olacaktır. Eğer kendi eDPI’nızı diğer oyuncularla karşılaştırmak isterseniz buradan karşılaştırabilirsiniz:

 

Valorant Profesyonel Oyuncuların eDPI’ları

 

  • mixwell eDPI: 276
  • AvovA eDPI: 251
  • ScreaM eDPI: 314
  • TenZ eDPI: 352

 

Tüm profesyonel Valorant oyuncularının eDPI ayarlarını bu siteden veya alttaki tablodan bulabilirsiniz.

valorant edpi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir