RX 7000 Serisi kartlar Displayport 2.0 desteğiyle gelebilir

AMD Radeon 7000 Serisi ekran kartlarının yalnızca DisplayPort 2.0 desteğine sahip olabileceği ortaya çıktı. Twitter kullanıcısı Kepler_L2 kısa bir süre önce DisplayPort 2.0 ile ilişkili yeni UHBR20 standartı desteğiyle ilgili bir AMD sürücü ekine dair bir tweet yayınladı. Bununla birlikte, 80 GBPS‘ye kadar veri çıkışı sağlayarak daha yüksek FPS’lerde daha yüksek çözünürlüklü oyunu oynamanızı sağlar.

Çoğu kullanıcı, en iyi görüntü kalitesini ve yüksek FPS nasıl elde edeceğini düşündüklerinde, muhtemelen önce bilgisayardaki donanımlarını düşünürler. Ancak, görüntüleri belirli kare hızlarında gördüğünüz monitörünüze ulaşmak için tüm donanımların kablolardan geçmesi gerekir. Bilgisayar donanımları gelişmeye devam ettikçe ve daha yüksek FPS ve çözünürlükleri destekleyebilecek hale gelir, ancak bunları sunan kabloların da tüm bu bilgileri zamanında sunacak bir şekilde gelişmesi gerekiyor tabi.

Displayport 2.0’ı bu kadar önemli yapan şey, günümüzün Displayport’u olan Displayport 1.4, 32.4Gbps veri çıkışını iki katından fazlasına çıkaracak olmasıdır. Ayrıca, 48 GBPS ile zirveye oturan HDMI 2.1’i de zirveden düşürecek.

DisplayPort ve HDMI gibi standartları oluşturan organizasyon VESA, DisplayPort 2.0’ın tek bir kablo üzerinden sıkıştırılmamış 8K 60Hz HDR, 4K 240Hz HDR, iki adet 4K 120Hz HDR veya dört adet 4K 60Hz HDR ekrana sahip olacağını belirtiyor. Yalnızca kusursuz görüntü kalitesi ve önemli ölçüde daha iyi HZ özelliklerini sağlamakla kalmayacak kablo yönetimini de kolaylaştıracaktır.

 

Bu yılın 3. çeyreğinde AMD tarafından gelecek olan resmi RDNA 3 mimarisinin açıklamasını bekliyoruz. Ve mevcut nesil Radeon ekran kartlarına göre ortalama iki kat daha fazla performans sunduğu da söylentiler arasında. Bunu akılda tutarak, DisplayPort 2.0’ın gelişi, 240 FPS’de 4K oyun oynama gücüne sahip olacak diyebiliriz.

Bu söylentilerin gerçek olup olmadığını bilmiyoruz, bunu sadece zaman gösterecek, ayrıca Nvidia’nın RTX 4000 Serisini Temmuz ayı başlarında piyasaya süreceği ve söylentilere göre (yine) performansı ikiye katlayabileceği söyleniliyor. Durum böyle olursa, DisplayPort 2.0’ı birçok yeni nesil ekran kartına sahip olanlar kullanıcak. Ayrıca duyurulmamış DisplayPort 2.0 monitörlere de ihtiyacımız olacak. Bunların gelmesi için şimdilik sabırlı olmamız gerekecek, fakat umarız ki bu süre çok uzun bir süre olmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir