Nvidia Denetim Masası Düşük Gecikme Oranı Modu Nedir & Nasıl Açılır?

Bir sürü Nvidia GPU’ya sahip olan oyuncunun en azından bir kere aklından bu soru geçmiştir. Kapalı mı olmalı, Açık mı olmalı yoksa Ultra mı olmalı? Bu sorunun cevabını ise rehberimizde öğreneceksiniz.

 

Nvidia Düşük Gecikme Oranı Modu Nedir?

Nvidia Düşük Gecikme Oranı Modu, oyun deneyiminizi iyileştirecek bir başka araçtır. “İnput Lag” denen gecikmeyi 33%’e kadar azaltmak için tasarlanan bu araç, atışlarınızı daha hızlı yapmanıza yardımcı olarak ve harekete geçtiğinizde olacak olan gecikmeyi düşürerek CS:GO, Call of Duty ve Valorant gibi rekabetçi FPS oyunlarında size avantaj sağlar. Nvidia Düşük Gecikme Oranı Modunu GTX 900 serisi ve üstünde açabilirsiniz.

Nvidia’ya göre:

“Düşük Gecikme modu, oyununuzun kare hızları 60 ile 100 FPS arasında olduğunda en fazla etkiye sahiptir ve grafiksel doğruluğu azaltmak zorunda kalmadan yüksek kare hızlı oyunların yanıt verme hızını azaltmasına olanak tanır. “ Diğer bir deyişle, bir oyun CPU’ya bağlıysa (GPU’nuz yerine CPU kaynaklarınızla sınırlı) veya çok yüksek veya çok düşük FPS’niz varsa, bu çok fazla yardımcı olmaz. Oyunlarda giriş gecikmeniz varsa (örneğin fare gecikmesi) bu genellikle yalnızca düşük kare/saniye (FPS) nedeniyle oluşursa, bu ayar bu sorunu çözmeyecektir.

 

Uyarı: Düşük Gecikme Oranı Modu, potansiyel olarak FPS’nizi düşürebilir. Bu mod, varsayılan olarak kapalıdır ve NVIDIA’nın belirttiği gibi, maksimum işleme verimine yol açar. Çoğu insan için çoğu zaman bu harika bir seçenektir. CS:GO, Valorant gibi Rekabetçi çok oyunculu oyunlar için elde edebileceğiniz tüm küçük avantajları muhtemelen isteyeceksinizdir ve buna daha düşük gecikme süresi de dahildir.

Nvidia Denetim Masası Düşük Gecikme Oranı Modu Nedir & Nasıl Açılır? – Nvidia RTX 3080 Ti Graphics Card Announcement 900x506 1

Nvidia Düşük Gecikme Oranı Modu Açılmalı mı?

Eğer ekran kartınız GTX 900 veya GTX 1000 serisinden ise bu modu “Ultra” ayarında kullanmalısınız.

Eğer Ekran kartınız RTX serisinden ise bu modu sadece “Açık” olarak kullanın.

 

Fakat size önerimiz, bu modu hem kapalı, hem açık hem de Ultra modunda kullanıp hangi modun sizin için en iyi olanı tespit edip öyle kullanmaktır.

 

Düşük Gecikme Oranı Modu Nasıl Açılır?

Bu özellikten yararlanmak için  sürücünüzün 436.02 veya daha yeni bir sürümü gerekiyor. Sürücünüzü güncellemek için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer yapmaya uygunsanız şu rehberimizi takip ederek yapabilirsiniz:

 • Nvidia Denetim Masasına Girin
 • 3D Ayarlarının Yönetilmesi Kısmına gelin ve biraz aşağıya inin
 • Düşük Gecikme Oranı Modunu gördükten sonra tıklayın ve istediğiniz seçeneğe tıklayın
 • Uygula butonuna tıklayın. Birkaç saniyeliğine görüntünüz bozulabilir korkmayın.

Ve bu şekilde bu özelliği açmış bulunuyorsunuz, tebrikler!

2 thoughts on “Nvidia Denetim Masası Düşük Gecikme Oranı Modu Nedir & Nasıl Açılır?

 • Mayıs 24, 2022 tarihinde, saat 11:34 pm
  Permalink

  Peki rtx kartlarda neden sadece açık olarak kullanmalıyız farkı neydir

  Yanıtla
  • Mayıs 25, 2022 tarihinde, saat 6:01 pm
   Permalink

   Merhaba, RTX kartlarda bu mod daha fazla input laga sebep olduğu için bu modu sadece açık şeklinde önerdik. Fakat yazımızda da dediğimiz gibi en iyisi bu modu hem kapalı, hem açık, hem de ultra ayarında denemenizdir

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir