Internet Explorer öldü

Bugünün geleceğini biliyorduk, ama şimdi üzerimizde: Microsoft’un bir zamanlar en popüler internet tarayıcısı Internet Explorer, 15 Haziran 2022 Çarşamba günü resmen öldü.

Yarından itibaren Internet Explorer’a erişmeye çalışan kullanıcılar, şirketin modern Chromium tabanlı tarayıcısı olan ve Google Chrome tarayıcısına bir rakip olan Microsoft Edge tarayıcısına yönlendirilecek. Internet Explorer 11’e özel uygulamaları kullananlar, Edge’in Internet Explorer modu aracılığıyla da bunlara erişebilecekler.

Internet Explorer’ın ölümü bence (ve de istatistikler doğrultusunda) birçok kişinin umrunda bile olmayacak. Çünkü istatistiklere göre, dünya çapındaki masaüstü tarayıcıların %67’si Chrome, %10 civarı Safari ve %9’dan biraz fazlası Edge kullanıyor. Firefox ve Opera tarayıcıları da bundan sonra sırasıyla %8 ve %3 ile gelir. “Diğer” kategorisi %3’ün biraz üzerindedir.

Ancak belirli bir yaştaysanız, Internet Explorer söndüğü için biraz üzüntü duyabiliriz. Internet Explorer, ilk “ücretsiz” tarayıcıydı ve Windows ile önceden yüklenmiş olarak geldi; önceden baskın olan tarayıcı Netscape Navigator’ın ölüm çanını çalan bir hareketti. (Evet: cidden bir internet tarayıcısına ödeme yapmanız gereken bir zaman aralığı vardı) Öğrenciydiniz ve eğitim sürümünü indirin). 2000’lerin başında, hemen hemen ya Internet Explorer’ı ya da Firefox’u çalıştırıyordunuz. Fakat Google Chrome çıktığındandan beri pastanın çoğu dilimini yedi ve yemeye devam ediyor.

 

Microsoft, Windows 10’un herhangi bir kullanıcısının kanıtlayabileceği gibi, ağırlığını gerçekten Microsoft Edge’in arkasına koydu: bazen Chrome lehine veya başka bir alternatiften kaçınmaya çalışmak, insana bir virüse tıklamak gibi geliyor. Microsoft Edge, 2015’te Windows 10’un varsayılan tarayıcısı oldu, ancak Internet Explorer, günümüzde muhtemelen çok azının kullandığı yukarıda belirtilen Internet Explorer, uygulamaları nedeniyle yeni cihazlarda görünmeye devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir