Instagram’dan kayıp çocuklara proje: AMBER Alerts

Instagram bugün, kullanıcılarının yaşadığı bölgelerdeki kayıp çocuklar hakkında bir bildirim ve paylaşmalarını sağlayacak bir uygulama olan Amber Alerts‘ı (Amber Uyarıları) başlattığını  duyurdu. Bu yeni özellikle, yetkili kişiler tarafından bir Amber Alerts etkinleştirilirse ve belirlenen arama bölgesindeyseniz, uyarı artık Instagram ana sayfanızda gözükecek. Bu uyarı; bir resim, metin, kaçırılmanın yeri ve o sırada bilinen diğer bilgiler dahil olmak üzere kayıp çocuk hakkında bazı bilgileri içerecek.

Instagram’da Amber Uyarıları bugün başlıyor ve önümüzdeki birkaç hafta içinde Arjantin, Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Ekvador, Yunanistan, Guatemala, İrlanda, Jamaika, Kore, Litvanya, Lüksemburg dahil olmak üzere 25 ülkede Amber Uyarıları tamamen kullanıma sunulacak. Maalesef bu kapsam içinde Türkiye yok.

Instagram, özelliğin Arjantin, Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Ekvador, Yunanistan, Guatemala, İrlanda, Jamaika, Güney Kore, Litvanya, Lüksemburg, Malezya, Malta, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Romanya, Güney Afrika, Tayvan, Ukrayna, Birleşik Krallık, BAE ve ABD’de kullanılacak. Ancak şu an için Türkiye’de kullanılamayacak. Belki ilerleyen dönemlerde ülkemizde de kayıp çocuklar için Amber Alerts aktif hale gelir.

Instagram AMBER Alerts

Facebook, 2015 yılında Amber Alerts özelliğini getirmişti. Instagram’a dönecek olursak, konu hakkında açıklama yapan şirket, “Eğer bir uyarı alırsanız yakınınızda kayıp bir çocuk için arama yapılıyor demektir. Bu uyarıların kime gösterileceğini bilmek için profilinizde listelediğiniz şehir, IP adresiniz ve konum servisleriniz (eğer açıksa) dahil olmak üzere çeşitli sinyaller kullanıyoruz.” dedi.

Yeni özellik, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi (NCMEC), Uluslararası Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi, Birleşik Krallık’taki Ulusal Suç Ajansı, Meksika’daki Başsavcılık Ofisi gibi kuruluşlarla ortak bir biçimde geliştirildi. Meta’da güven ve güvenlik yetkilisi Emily Vacher bu duyuruyla ilgili bir blog yazısında, “Amber Uyarıları, topluluk ve topluluklarımız sayesinde çocukları güvende tutma konusunda destekleyebilmemizin önemli bir yoludur ve bu çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Instagram’ın ana şirketi Meta, Amber Alerts’i ilk olarak 2015 yılında Facebook’ta da başlatmıştı. O zamandan beri sosyal medya devi Meta, Amber Uyarılarını Facebook’ta kullanarak yüzlerce kayıp çocuğa yardım etmiş de bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir