Bilgisayarım Windows 11 Kaldırır mı? 2 Dakikada Öğrenin!

Windows 11 geldiğinden beri birçok kişi “Bilgisayarım Windows 11 Kaldırır mı, Bilgisayarım Windows 11 ile uyumlu mu, Bilgisayarım windows 11 çalıştırır mı?” gibi kendi bilgisayarlarının Windows 11 ile uyumlu olduğunu merak ediyor. Fakat Windows 11 için TPM, Secure Boot gibi özelliklerin açılması insanların kafasını biraz karıştırıyor. Bu özelliklerin açılıp açılmadığıını ve Windows 11 kaldırır mı cevabını Microsoft’un programı olan PC Health Check uygulamasıyla öğreneceğiz

 

PC Health Check İndirme ve Kurulum

Uygulamayı indirip çalıştırdıktan sonra:

 

  1. En üstte olan “Windows 11 Tanıtımı” yazılan yerdeki “Şimdi Denetle” butonuna basın.
  2. “Bu bilgisayar Windows 11 gereksinimlerini karşılıyor” ekranı gelirse bilgisayarınız Windows 11 ile uyumlu demektir, tebrikler!
  3. Fakat “Bu bilgisayar Windows 11’i çalıştıramaz” hatasını alırsanız “Tüm sonuçları görüntüle” butonuna basın ve alttaki rehberimizden sorunu çözün.

 

PC Health Check Bu bilgisayar Windows 11’i çalıştıramaz Hatası Çözümü

Bu hataya sebep olan birçok sebep vardır. Bundan hatanın hangisi olduğunu bulup vereceğimiz çözümlere göre hareket edin.

 

Bu bilgisayar Güvenli Önyükleme’yi desteklemiyor hatası çözümü: BIOS’tan Secure Boot özelliğini açın. Bu şekilde bu sorunu çözebirsiniz.

TPM 2.0 hatası çözümü: BIOS’tan TPM 2.0 özelliğini açın. Alternatif olarak Windows 11 TPM 2.0 Bypass uygulamasını da deneyebilirsiniz. (Önerilmez)

İşlemci desteklemiyor hatası çözümü: İşlemciniz desteklemiyor ise yeni bir Windows 11 destekleyen işlemci almak zorundasınız demektir.

Diğer hatalar ise yine bilgisayarınızın fiziksel özellikleriyle alakalı bir sorun. PC Health check uygulamasından bu sorunları anlayabilirsiniz ve ona göre bilgisayarınıza bir “upgrade” yaparak bilgisayarınızı Windows 11 uyumlu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir